STARÁ DOBRÁ TRADICE
V čem spočívá
Podnož je na rozdíl od předchozí metody množená generativně – tedy semínkem. Vyrostlý semenáček se pak očkuje, nebo roubuje požadovanou odrůdou v různých fázích růstu.
V praxi se takové stromy využívají k vysokokmenným výsadbám. U semenáčku, jenž pochází ze stromů schopných mohutnějšího vzrůstu (nejčastěji jaderničky moravské), se totiž předpokládá rozvinutý kořenový systém, silný kmen, mohutná koruna a dlouhý věk stromu.
Kde se vzala
Roubování stromů začalo být využíváno počátkem 19. století. Je označováno za jakéhosi předchůdce klonování – z jednoho stromu vypěstujeme velké množství jedinců s téměř shodnými plody.
Kde se s ní nejčastěji setkáte
Ani takový strom v divoké přírodě nenajdete, avšak ty krásné vzrostlé stromy ve vesnických zahradách a alejích byly vypěstovány převážně tímto způsobem.
Výhody
- Sice dlouho roste, ale taky dlouho vydrží. Běžně 80 i více než 100 let, máme i 300 leté stromy. Je to jedna z mála hodnotných věcí, kterou tu můžete zanechat hned několika generacím vašich potomků.
- Původní staré odrůdy, jež se tímto způsobem nejčastěji pěstují, jsou odolné a přizpůsobené místním podmínkám – nenáročné, nevyžadující chemické ošetření ani dlouhodobou závlahu.
- Kořeny semenné podnože lépe odolávají hlodavcům, to mohu potvrdit i s tak krátkodobými zkušenostmi – na pozemku, kde se mí rodiče snažili 8 let bez úspěchu vypěstovat zákrsek, mám já stromky na semenné podnoži již desátým rokem a sklízím jablka.
- Vysoký kmen se dá snadno ochránit před poškozením domácí i divokou zvěří, pozemek se nemusí oplocovat.
- Pod stromy se dá půda obhospodařovat sekačkou, koňmi i traktorem, výsadba může tvořit sad – pod stromy je tráva, nebo tzv. polní sad – pod stromy jsou políčka.
- Dobře zapěstovaný strom vyprodukuje za sezónu i stovky kilogramů ovoce.
- Vzrostlý strom zlepšuje okolní prostředí – snižuje prašnost, zvyšuje vlhkost vzduchu.
- Slouží jako protihluková bariéra.
- Poskytuje stín – lidem, ale i zvířatům – pro pastevní odchov zvířat může být možnost úkrytu zcela zásadní výhodou, obzvláště v současných horkých létech. Pozoruji, jak první, co noví sousedé udělají po tom, co koupí pozemek pro stavbu domu je to, že vykácí absolutně všechny vzrostlé stromy. Pak si postaví pergolu a bazén. Ale není stín jako stín. Stín stromu poskytuje díky mnoha vrstvám listí a vyšší vlhkosti úkryt s teplotou vzduchu nižší až o 10 stupňů, než ten pergolový.
- Strom poskytuje potravu a úkryt ptákům i hmyzu a to za svého života i po něm – jako suchý strom je ve fungujícím ekosystému nepostradatelný.
- Necháte-li lézt po stromech děti od útlého věku, budou to umět a nebudete se muset obávat, že vám někde spadnou, když zrovna nebudete nablízku. Navíc budou mrštné, fyzicky zdatné a zdravé.
- V dobách tak chudých, že doslova nebylo na chleba, se ve vysoké míře konzumovalo sušené ovoce – často skutečně namísto chleba. Bylo také téměř jediným sladidlem. Dnes již pro nás ovoce ze zahrady není nezbytné, ale stále je jakousi rezervou pro případ selhání současného – na ropě závislého a křehkého způsobu zásobování potravinami.
Nevýhody
- Strom roste dlouho a začne pozdě plodit. Zpravidla po 8mi letech, u některých odrůd i po 15ti. Už jsem sklidila jablko i 4 roky po výsadbě, ale lepší počítat s nutností být trpělivý.
Závěrem
Vysokokmenný strom je nepostradatelným prvkem v krajině – z pohledu praktického, historického i estetického, spojuje nás s našim dětstvím, předky i potomky, tvoří domov.
Čtěte dále 3. Metoda – Pravokořenné stromy vegetativně množené („svobodu stromům“)
Omlouvám se, ale máte v textu chybnou informaci: Roubování stromů začalo být využíváno počátkem 19. století což není pravda. Protože máme doloženo roubovani ovocnych stromu již ve starověku. V raném středověku tak mohl Karel Veliký vydávat nařízení o šíření ušlechtilých odrůd prostřednictvím roubu z klášterních zahrad.